Представяме резултатите от сравнителен анализ на характеристиките на серия от последователни слънчеви избухвания, наблюдавани в активна област 10069 през август 2002 и асоциирани със събития от слънчеви енергетични частици (СЕЧ), виж Фиг. 1. Активната област е изключително продуктивна на избухвания по време на своята еволюция. Характеристиките на слънчевото избухване се базират на рентгенова и радио емисия: максумум на детектираните фотонни енергии и спектрален индекс, закъснения между микровълнови, метрични радио и рентгенови емисии. Короналните изхвърляния на маса (КИМ) се характеризират с тяхната срокорст измерена в проекция. Свойствата на СЕЧ се описват с отношението между електрони и протони, както и по изобилието на ниско енергетични в сравнение с високо-енергетични частици. Параметрите на СЕЧ събитията и свързаните с тях избухвания могат да бъдат разгледани в Таблица 1 на Kashapova et al (2019).
Фигура 1. Еволюция на електронните (горна графика) и протонните потоци (долна графика) за 17 до 25 август 2005. Вертикалните линии показват началото на разглежданите слънчеви избухвания.
Фигура 2. Отношението между електронния (означени с астерикс) и протонен (означени с ромб) поток сътоветно към: скоростта на КИМ в проекция (лява графика), класа на избухванията по GOES (централна графика) и рентгеновия фотонен спектрален индекс (дясна графика).
Фигура 3. Графика от логатитъма на отношението между потоците от електрони и протони сътоветно към: скоростта на КИМ в проекция (лява графика), класа на избухванията по GOES (централна графика) и рентгеновия фотонен спектрален индекс (дясна графика).
Обобщавайки резултатите от анализа правим следните:
Публикации
Larisa Kashapova, Rositsa Miteva, Irina Myagkova, Andrey Bogomolov. Characteristics of SEP Events and Their Solar Origin During the Evolution of Active Region NOAA 10069, (2019) Solar Physics, vol. 294: 9 [DOI:10.1007/s11207-019-1400-3]