SEP origin project

Research collaboration and network


Заглавие на проекта:
Произход на слънчевите енергетични частици:
избухвания или коронални изнасяния на маса

Работен пакет РП1: Анализ на слънчеви енергетични частици

Дейност 1.2 Детайлно наблюдение с различни инструменти на избрани явления

Продължителност на работата по Дейност 1.2: 1÷15 месец


Краен продукт: Обобщаващ доклад (15-ти месец)

Тази дейност е предназначена за многоканални наблюдения на избрани, добре наблюдавани събития от слънчеви енергетични частици.

Мулти-спътникови измервания на слънчеви енергетични частици са важни, както за потвърждаване на наблюдаваните данни, така и за изследване на процесите на ускорение на частици от различен вид.

Като пример за многоканални наблюдения представяме серия от събития, наблюдавани през втората половина на август 2002 (а именно от 17 до 25) от два спътника:

Фиг. 1. Еволюция на електронните потоци от спътника ACE (горна графика) и на интегралния поток от GOES (долната графика) в периода 17-25 август 2002.

От фиг. 1 се вижда ясно, че отношението на потоците от in situ наблюдавани електрони и протони се различава съществено за различните събития. Предполагаме, че това е свързано с различни механизми на ускорение и напускане на короната в различните случаи.

Фиг. 2. Графики на отношението на електронни (ACE) към протонни (GOES) потоци с проектираната сторост на короналната маса (лява графика), или с GOES клас на избухването (дясна графика).

Фигура 2 показва зависимостите между отношението на потоците от електрони (наблюдавани от ACE) и протони (от GOES) и скоростта на короналната маса или интензитета на слънчевото избухване, съответно. От същата серия от събития наблюдавана през август 2002, може да получим данни само от 5 избухвания. Фигура 2 покава тенденция на нарастване на приноса на слънчеви протони в сравнение с електрони с увеличаването, както на скоростта на короналната маса, така и на класа на избухването (по класификацията на GOES).


Публикации

A.V. Bogomolov, L.K. Kashapova, I.N. Myagkova, Yu. T. Tsap, Dynamics of the x-ray, gamma-ray, and AR 0069 in august 2002 (2014), Astronomy Reports, Vol. 58 (3), pp. 156÷166

A. Bogomolov, I. Myagkova, I. Myshyakov, Ts. Tsvetkov, L. Kashapova, R. Miteva, Comparative analysis of the proton generation efficiency during 17 March 2003 and 11 April 2004 solar flares (2018), JASTP, Vol. 179, pp. 517÷526


Проектът е подкрепен от:
Фонд "Научни изследвания"

договор No ДНТС/Русия 01/6 (23 юни 2017 г.)
Руската фондация за фундаментални изследвания

проект No 17-52-18050