3D потенциалната екстраполация на коронални магнитни полета на активни области показва общата конфигурация от отворени и затворени магнитни силови линии в короната, основана на данни от фотосферни магнитни полета. За два частни случая разгледани в този проект (Bogomolov et al. 2018), потенциалната екстраполация на активна област 10314 (свързана с избухване от клас X и по-малък поток от слънчеви енергетични частици) показва висока магнитна аркада над ниско-разположена сигмоидна структура. За разлика, еднополярното слънчево петно от активна област 10588 (водещо до избухване от клас C и по-голям поток от енергетични частици, съответно), притежава значителен поток от отворени силови линии. Затова, обяснението на факта, че по-ниския клас слънчево избухване може да доведе до по-голям поток от частици при Земята, в сравнение с по-големия клас избухвания, може да бъде поради значителната разлика в едромащабната магнитна структура на активните области. В заключение, резултатие от сравнителния аналаз, направен по време на този проект от Bogomolov et al. (2018) показва, че наличието на отворени магнитни силови линии в сравнение със затворена магнитна аркада може да се окаже добър индикатор за продуктивност на енертетични частици.
Извършихме анализ на набор от продуктивни на частици избухвания и свързаните с тях активни области през настоящия слънчев цикъл 24 (виж примерите във фигура 1). Събитията от списъка са избрани измежду слънчевите избухвания наблюдавани в микровълни от спекрополариметър на 4-8 GHz. Неочаквано, не потвърдихме първоначалните резултати, въпреки физическите причини предполагащи добрата корелация.
![]() | ![]() |
Фигура 1. Ляво: Пример за затворена конфигурация на магнитното поле за събитието от 2012-01-23. Дясно: Пример за затворена и отворена магнитна конфигурация за събитието от 2011-06-07. |
Най-вероятно, предполагаемият алгоритъм за 3D реконструкция на магнитните силови линии трябва да се модифицира и информация за наличието на радиоизбухвания тип III трябва да се добави. Заключенията направени на базата на процедурите за екстраполация се оказаха, че съдържат субективност при избора на кои силови линии да бъдат визуализирани. Както може да се види, има два различни примера за визуализация на магнитните силови линии за една и съща 3D екстролация (фигура 2). А именно, една допълнителна екстраполация беше извършена независимо от първата. Резултатът показа малко по-различна степен на отворени и затворени силови линии, което променя до опредена степен интерпретацията. Затова, предлагаме слънчевите радио емисии (напр. радио избухвания от тип III) да бъдат използвани като индикатори на отворени силови линии, в допълнение на информацията, получена от 3D потенциална екстраполация на магнитните силови линии.
![]() | ![]() |
Фигура 2. Примери за две различни визуализации от една и съща 3D екстраполация на магнитно поле. |
Публикация
Bogomolov A, Myagkova I., Myshyakov I., Tsvetkov Ts, Kashapova L., Miteva R., Comparative analysis of the proton generation efficiency during 17 March 2003 and 11 April 2004 solar flares (2018), JASTP, Vol. 179, pp. 517÷526